Video dohledového systému: jak dohlížíme na 2000+ síťových zařízení

Začátkem roku 2018 jsem psal 2x o našem nejproduktivnějším pomocníku – dohledovém/monitorovacím systému. O tom, jak jsem zjistil, že jej potřebujeme a co všechno s ním dokážeme. Díky němu udržujeme ve věcech pořádek a máme klidné spaní (alespoň co se týče sítí 😊), protože víme, že u zákazníků je vše funkční.

Protože obrázek vydá za 1 000 slov a video za 1 000 obrázků, vytvořil jsem video s představením dohledového systému, který používáme. Původně jsem věřil, že mi postačí pár hodin a bude hotovo. Nakonec se z toho vyklubala práce na cca 24 hodin a výsledek stejně není takový, jaký bych si představoval (na pozadí je šum, mám nerovnoměrný hlas, některé věci by šly lépe popsat …). Po této zkušenosti si vážím youtuberů (není to tak lehká práce, jak jsem si myslel 😊).

Video je také součástí našeho nového webu pro interní správce sítě. Na webu pracovala naše kolegyně Lucka. Myslíme si totiž, že vzájemnou spoluprací dokážeme vytvořit bezpečnější a spolehlivější IT prostředí. Svůj názoru zakládám na naší praxi. V současné době máme totiž zákazníky bez interního IT (těch je většina), ale i s interním IT oddělením.

Ve spolupráci s interním IT vidím následující pozitiva:

  • Interní IT je v každodenním kontaktu s uživateli a ví, co se ve firmě děje (dává nám např. podněty pro zlepšení nějaké funkcionality). My, jak pracujeme téměř stále na dálku, s nimi nemáme takový kontakt.
  • My jsme naopak v každodenním kontaktu s výrobci a dodavateli. Víme, na koho se obracet v případě problémů (které jsou mimo možnosti nás IT správců), nebo jaké vybrat nové servery/switche/routery (protože s nimi máme zkušenosti od více jak 100 jiných zákazníků). Máme „vydřené“ komunikační kanály, placené nadstandardní úrovně podpory a specialisty na různé technologie a bezpečnost. Pro zákazníka by bylo často finančně neefektivní mít tyto specialisty, nebo předplatná interně – po většinu času je totiž nepotřebují.
  • Interní IT zná detailně informační systémy, které zákazník používá. My tak detailní znalost mít nebudeme – vyškolit nás na to by bylo pro zákazníka příliš drahé, a my se stejně zaměřujeme na jiné technologie které musíme znát.
  • My zase máme a skvěle známe nástroje a technologie pro efektivní správu sítě, zabezpečení a automatizaci. Ty pak s interním IT sdílíme a společně vylepšujeme na základě zpětné vazby a společně diskuse. Začali jsme také pořádat společná setkání/školení, kde si předáváme zkušenosti a nejnovější know-how ze světa IT.
  • Malému IT oddělení pak také přijde vhod dovolená, kdy může vypnout mobilní telefon a plně si vyčistit hlavu (sám jsem tuhle možnost 7 roků neměl).

Jsem přesvědčen (a moje praxe to potvrzuje), že když na správě sítě spolupracujeme s interním IT, společně zvládneme více práce ve vyšší kvalitě. Což bude při následujících vyhlídkách nezbytné: nedostatek lidí, růst počtu zařízení, zvyšování komplexity a rafinovanější kybernetické hrozby.

Co si o tom myslíte? Napište mi o vašich zkušenostech se vztahy mezi interním IT a outsourcingovými firmami. Jak se vám zdá náš dohledový systém?

Líbí se vám témata, o kterých píši?

Abyste nemuseli kontrolovat, jestli už vyšel nový článek, rád vám ho ihned po zveřejnění pošlu do e-mailu. Každý kontakt, který mi poskytnete, si nechám vždy jen pro sebe.

Diskuze k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hack The Box OSCP MCSE CHFI ECSA CCNP CCNA