O mně

Jsem celým srdcem technik

Správě počítačových sítí se věnuji od svých studií a profesně jsem nikdy nedělal nic jiného.

Když jsem založil firmu PATRON-IT s.r.o., uvolnily se mi ruce, abych se mohl soustředit na IT bezpečnost. Začal jsem hackovat, abych mohl zákazníky před hackery chránit. Věřím totiž, že pokud mám síť dobře zabezpečit, musím ji nejprve umět prolomit. Jsem profík na malé a střední firmy, který vám zefektivní IT o desítky procent, zabezpečí síť a ve finále i ušetří finance (za výpadky i výkupné).

Oborový přesah je jedna z mých konkurenčních výhod, díky které se mi daří z neřešitelných IT problémů dělat řešitelné. Mimo IT bezpečnosti mám i hluboké znalosti sítí, správy systémů, programování, automatizace. Díky tomu, že řídím vlastní firmu, navrhuji řešení, která jsou udržitelná procesně i finančně. Zásluhou přednášení jsem schopen znalosti smysluplně předat.

Během profesního „dospívání“ jsem načerpal od internetové IT komunity spoustu znalostí. Proto bych rád nyní přispěl svým málem (tímto blogem) a snad tím i někomu pomohl. Na blogu sdílím firemní know how, myšlenky a postřehy z praxe. Při hodnocení článků mějte, prosím, na paměti, že jsem z IT outsourcingu, takže píšu z pohledu externího IT správce. Jako externí správci se staráme o desítky izolovaných autonomních sítí a nemůžeme používat některé nástroje a postupy, které uplatňují interní správci. To je někdy výhodou (známe velké spektrum technologií) a někdy nevýhodou (nedokážeme síť vymazlit do posledního detailu). Budu rád, když mi k článkům napíšete své zkušenosti.

Můj životopis naleznete na LinkedIn.

Zajímavé zdroje, které rád sleduji

A nyní možná budete i vy…

České:

  • Na root.cz vychází každé pondělí „Postřehy z bezpečnosti“. Krátké články to tom, co se v uplynulém týdnu stalo. Skvělý způsob, jak za 5 minut získat přehled o hlavním dění v IT bezpečnosti.
  • Ondřej Ševeček – skvělý IT administrátor, který má obrovský přehled a detailní znalosti o Active Directory. Bohužel není již na blogu tolik aktivní, ale na internetu naleznete záznamy z jeho přednášek.
  • Windows user group – občanské sdružení pořádající přednášky na různá témata z IT, část přednášek je dostupná ke stažení jako video záznam.

Zahraniční:

  • The hacker news – web plný informací z IT bezpečnosti. Je aktualizovaný každý den, což fajn, pokud vás nebaví čekat na týdenní souhrny.
  • Security Now – video/audit cast vycházející každé úterý, který se věnuje událostem z IT bezpečnosti za předchozí týden. Běžná délka je cca 2 h a místy je dosti upovídaný. Na druhou stranu je více detailní než seriál „postřehy z bezpečnosti“ a ještě si procvičíte angličtinu.
  • Microsoft Channel9 – „video“ kanál Microsoftu s přednáškami a školeními na různá IT témata. Za zmínku stojí hlavně Paula Januszkiewicz, zatím nejschopnější IT administrátorka, co znám.
  • Microsoft Ignite – záznamy z minulých ročníků konference Ignite. Obrovská spousta videí od nejlepších lidí světa.
  • Microsoft Virtual Academy – web plný školení (zdarma) na Microsoft produkty od nejlepších lidí z oboru.

Články a citace, které mi vyšly jinde