Přednáška: BEC podvody

Business Email Compromise je, spolu s ransomware, nejčastější typ kybernetického podvodu cílícího na firmy a organizace. Tyto útoky, z naší zkušenosti v ČR, vedou ke ztrátám od desítek tisíc až k několika milionům korun.

Z mé zkušenosti si lidé pod těmito útoky představují e-maily psané špatnou češtinou se slabým příběhem (záminkou, jak „ukrást“ peníze). Úspěšné útoky jsou však „kvalitnější“ a propracovanější (jak jinak by jim někdo naletěl 😊).

Dnes jsem na Youtube vydal na toto téma přednášku. Sdílím tři vybrané příběhy z naší praxe. Komentuji zajímavé vlastnosti útoků, například čím mě útočníci překvapili atp. Nakonec pak zamyšlení, jak těmto podvodům předcházet. Snad se bude líbit.

Když už jsem u publikování videí, vzpomněl jsem si na „seriál“ o ransomware, co jsme u nás v PATRON-IT vytvořili. Dali jsme si s ním tehdy dost práce a pomáhala nám spousta přátel. Vtipnou a krátkou formou (cca 18 minut) jsme chtěli ukázat, jak probíhá ransomware a zejména zotavení ve firmách, jak časově a emočně je náročné. Dovolte mi tedy prosím opětovné nasdílení a poděkování všem, co nám s ním pomáhali.

Mějte krásné jaro!

Martin

Líbí se vám témata, o kterých píši?

Abyste nemuseli kontrolovat, jestli už vyšel nový článek, rád vám ho ihned po zveřejnění pošlu do e-mailu. Každý kontakt, který mi poskytnete, si nechám vždy jen pro sebe.

Diskuze k článku

Lukáš Pavel

05. 05. 2023 v 09:52

Dobrý den Martine,
chtěl bych Vám poděkovat za všechny informace, které s ostatními sdílíte na tomto blogu. Celý jsem ho postupně přečetl a hodnotím ho jako jeden z nejlepších zdrojů praktických zkušeností a rad o IT bezpečnosti na českém internetu.

Pro ostatní zájemce o IT bezpečnost ještě doporučím tyto zdarma dostupné knihy, které mi v začátcích hodně pomohli:
https://knihy.nic.cz/files/edice/cybercrime.pdf
https://knihy.nic.cz/files/edice/cybersecurity.pdf
https://knihy.nic.cz/files/edice/Kryptografie_okolo_nas.pdf

Odpovědět

Odpovědět

Martin Haller

05. 05. 2023 v 10:28

Lukáši, děkuji za milá slova 😊.

Odpovědět

Odpovědět

kyssling

10. 05. 2023 v 15:02

Skvělé odkazy – děkuji ! Jinak se přidávám k poděkování autorům-ovi 🙂 blogu …

Odpovědět

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hack The Box OSCP MCSE CHFI ECSA CCNP CCNA