Lidi jsou základ naší firmy

Standardizace a výkazy práce, o kterých jsem psal, nám pomohly vnést do firmy řád a efektivitu. To, co je však nejcennější, je náš tým. Bez něj bychom nebyli tam, kde jsme. A pokaždé když řešíme nějaký problém ve spolupráci s někým dalším (např. Vodafonem nebo Microsoftem), tak si připomínám, jak jsem za všechny své kolegy rád.

Dříve

S podnikáním (živností) jsem začal už na škole, takže jsem nikdy nebyl zaměstnaný. Myslím, že mne to trochu hendikepuje. Neměl jsem možnost okoukat, jak to běžně ve firmách chodí. Zároveň to s lidmi moc neumím. Rád se nořím na dlouhé hodiny do technických/procesních problémů a nemám moc čas na ostatní. Výměna zkušeností, probírání názorů a další sociální interakce s ostatními jsou pak „postiženy“ stručností a ne vždy to vyzní tak, jak to myslím. Proto jsem rád, že mám ve firmě svého společníka, který to za mne vždy nějak vyžehlí.😊

Ze začátku nám to s náborem nových kolegů vůbec nešlo. Úmyslně se vyhýbám slovu zaměstnanec, protože se mi nelíbí. Všichni u nás ve firmě jsou pro mne kolegové. Myslím, že to lépe vystihuje přátelské a kooperativní prostředí jaké ve firmě máme.

Řekl bych, že dříve jsme dělali následující chyby:

  • Vždy jsme hledali až na poslední chvíli.To už jsme většinou sami nestíhali svoji práci. Když jsme pak někoho vybrali, ve výsledku jsme nestíhali ještě víc, protože jsme novému kolegovi věnovali čas na zaučení – kdo zaučoval, nemohl pracovat.
  • Málo jsme si vybírali.Jednou jsme vybrali někoho, pro koho IT nebylo koníčkem jako pro nás – brzy odešel dělat něco jiného. Jindy jsme si vybrali někoho nepečlivého – ze zadaných úkolů půl věcí zapomněl nebo udělal špatně. Stále jsme jej museli kontrolovat a možná bychom byli rychlejší, kdybychom to odpracovali sami.
  • Tým neměl takovou prioritu.Při výběru jsme tolik nepřemýšleli, jak nový kolega zapadne do stávajícího týmu. Ve výsledku nový kolega nebyl špatný, ale spolupráce stejně nefungovala.

Toto období pro nás bylo náročné a stálo nás hodně času i peněz. Jak se ale říká „všechno zlé je pro něco dobré“. My jsme díky tomu zjistili, jak to dělat nechceme a nemáme.

Současnost

Nyní máme tým, co funguje. Máme spokojené zákazníky, spokojený tým, firmě se daří růst a prosperovat. Jsem za to všechno moc rád a vážím si toho, protože vím, že ne vždy tomu tak bylo.

Myslím, že krom pečlivějšího výběru nových kolegů (musí si s týmem padnou do oka a dělat IT z lásky) v tom hrají roli i naše následující myšlenky a přání:

  • Udržovat tým „co nejmenší“

Tím nemyslím, že zredukujeme počet kolegů u nás ve firmě. Opak je pravdou.  Chceme udržet co nejvyšší efektivitu práce (tzn. aby poměr „počet spravovaných zařízení“/ „počet lidí“ byl co nejvyšší). Méně lidí si lépe předává informace, vzniká tak méně nedorozumění a méně chyb. Všichni jsou informovaní o tom, co se ve firmě děje, a kam směřujeme. Nevznikají nám v týmu frakce (každý se baví s každým). Máme menší režijní náklady (nemusíme zaměstnávat manažera manažerů a ušetřené peníze můžeme rozdělit mezi tým). Přispívá to tak ke spokojenosti týmu i zákazníků.

  • Mít plochou hierarchickou strukturu

Chceme, aby se kolegové mezi sebou respektovali pro své znalosti a zkušenosti. Nikoliv proto, že někdo řekl, že jiný je šéf. Zatím nám to funguje a vyhovuje. Každý má své úkoly/odpovědnost – každý tolik, o kolik si řekne. 🙂 Kolegové si mezi sebou pomáhají podle potřeby (nikdo toho nezneužívá – že by hodil práci, kterou nechce dělat, na někoho jiného). Možná tomu také přispívá fakt, že nemáme kompetitivní, ale kooperativní odměny – každý má své osobní cíle pro odměny a pak jsou ještě odměny podle toho, jak se daří firmě jako celku.

  • Udržovat tým spokojený

Chceme, aby všichni stále chodili do práce rádi a aby je práce naplňovala. Je to takový začarovaný kruh. Když kolegy práce baví, tak ji dělají dobře a rychle se učí nové věci. Z dobře odvedené práce jsou spokojení zákazníci. Když jsou zákazníci spokojení, tak kolegy chválí, a jsou ochotni zaplatit více peněz. Kolegům pak můžeme přidat. Více peněz, dobré vztahy v týmu, pochvala a uznání od zákazníků pak zase přispějí k tomu, že kolegy práce více baví.

  • Udržovat růst

Mám na mysli zejména růst odborný/kariérní (skvělá přednáška na toto téma byla v rámci konference „Leadership Brno“ od Jana Vlachynského). Díky tomu, že naše firma poměrně rychle roste, přibíráme více zákazníků a větší zakázky.  Každý se tak neustále dostává k novým technologiím a čelí novým výzvám. Všichni se jednou za rok až dva posuneme na nové pozice. Většinou ve chvíli, kdy některý kolega začne zvládat svoji práci „levou zadní“, nastane čas, aby se posunul na pozici náročnější na znalosti. Když se učí zvládat nové situace, práce se pro něj nestane nudnou a on nezakrní.

Závěrečná myšlenka

Bohužel nedokážu vám v tomto článku napsat nějaké konkrétní a unikátní doporučení/řešení, které vám zajistí úspěch a kvalitní tým. Jsem srdcem hlavně technik a v oblasti mezilidských vztahů dělám, co můžu. Chtěl jsem pro vás alespoň sepsat své postřehy a zkušenosti.

Tento článek vznikl zejména jako poděkování mým kolegům a připomenutí, že o jejich práci vím a uvědomuji si, jak je jejich práce pro firmu důležitá (oni jsou firma). A zároveň, aby bylo know-how, o kterém píši (např. „zázračný lék, co přišel včas“, kompletní. Protože jakýkoliv systém nebo vylepšení práce, které vymyslím, by bez správných lidi nebylo nic.

Líbí se vám témata, o kterých píši?

Abyste nemuseli kontrolovat, jestli už vyšel nový článek, rád vám ho ihned po zveřejnění pošlu do e-mailu. Každý kontakt, který mi poskytnete, si nechám vždy jen pro sebe.

Diskuze k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hack The Box OSCP MCSE CHFI ECSA CCNP CCNA